Lusca, Fantastic, Film Fest, Sci-Fi movies, Fantasy movies, Horror movies, Thriller movies, Adventure movies, Anime movies, Dark Comedy movies, Animation movies, Gore movies and Cult movies.

ENGLISH  | ESPAÑOL

1st Place

Horror Sreenwriting Contest

"Hunger"

by: Stevelle Hoffman

2nd Place

Horror Sreenwriting Contest

"The Hot Asopao"

by: Arman Marcano Rivera

3rd Place

Horror Sreenwriting Contest

"The Space Between Flesh"

by: Stevelle Hoffman

Best International Director

Jaco Van Dormael

"The Brand New Testament"

Best International Feature Film

"Train to Busan"

Dir: Lee Dong-Ha & Kim Yeon-Ho

Best International Short Film

"The Cleansing Hour"

Dir: Damien LeVeck

Local Short Audience Award

"Lunas Rojas"

Dir: Arturo E. Lizardi Rivera

Best Local Short

"Cáscara o Semilla"

Dir:  Jeileen M. Ocasio &

Javier Enrique Delgado Ruiz

International Audience Award

"The Dream Catcher"

Dave Film School's Students

Lifetime Achievement Award

Lloyd Kaufman

Producer/Director

Carlos Madera Excellence Award

Raul Marchand

Director

Best Local Actor

Josh Vega

"Hey"

Best Local Actress

Isabelle Lizardi

"Lunas Rojas"

Best Local Cinematography

Javier Enrique Delgado Ruiz

"Cáscara o Semilla"

Best Local Director

Javier Enrique Delgado Ruiz

"Cáscara o Semilla"

Best Local Editing

David Aponte

"The Thing Inside"

Best Local Screenplay

Angel Janer

"Hey"

Best Local Sound

David Aponte

"The Thing Inside"

Best Local Special Effects

Emmanuel Pérez

"Juego del Rol"

Feature Films • Largometrajes

in alphabetical order • En órden alfabético


Aaron's Blood, Dir: Tommy Stovall, United States

AntiVirus, Dir: Alon Newman, Israel

Bed of the Dead, Dir: Jeff Maher, Canada

Bornless Ones, Dir: Alexander Babaev, USA

Brand New Testament, Dir: Jaco Van Dormael, France

Capture Kill Release, Dir: Nick McAnulty, Canada

Dearest Sister, Dir: Mattie Do, Laos

Histeria, Dir: Carlos Meléndez, Gabriel Reyes, Mexico

Idyll, Dir: Tomaž Gorkič, Slovenia

Le Scaphandrier (Death Dive), Dir: Alain Vezina, Canada

Let Her Out, Dir: Cody Calahan, Canada

Los Parecidos, Dir: Isaac Ezban, Mexico

Lost Solace, Dir: Chris Scheuerman, Canada

Midnigt Show, Dir: Ginanti Rona, Indonesia

Nekro, Dir: Pınar Sinan, Turkey

Night of Something Strange, Dir: Jonathan Straiton, United States

OVNI, Dir: Raúl Marchand, Dominican Republic

Patchwork, Dir: Tyler MacIntyre, Canada, USA

Shin Godzilla, Dir: Hideaki Anno, Shinji Higuchi, Japan

The Farm, Dir: Karthik Shamalan, Malaysia

The Wailing, Dir: Hong-jin Na, South Korea

Train to Busan, Dir: Sang-ho Yeon, South Korea


On-Line Selection • Selección On-Line

in alphabetical order • En órden alfabético


Divination

Killer on the Loose

Metube 2

Princesa

Puppy Love

Salem Occultist

The Birch

The Invitation to Armageddon

The Plan

Cosplay Contest Jury Award

Emnily Castro

Mad  Hatter - Alice in Wonderland

Cosplay Contest Audience Award

Alexander Mcmillan

The Witcher 3 Wild Hunt

‣   Adam Peiper, Spain

‣     Al otro lado del tiempo, Puerto Rico

‣     Alpha H-21, Puerto Rico & Mexico

‣     Anna, Spain

‣     Baby Crazy, Puerto Rico

‣     Blurred Vision, USA

‣     Cáscara o Semilla, Puerto Rico

‣     Cielos Negros, Puerto Rico

‣     Committed, USA

‣     Coup de Grace, Switzerland

‣     Daddy's Girls, Taiwan

‣     Death Metal, USA

‣     Down to the Wire, Spain

‣     Extinction, Spain

‣     Eye Candy, Greece

‣     Face Value, Canada

‣     Fantástico, Argentina

‣     Fidel, Spain

‣     First Like, Sweden

‣     Flames, Puerto Rico

‣     Fridge, Puerto Rico

‣     Hada, Spain

‣     Hey, Puerto Rico

‣     I Want You Inside Me, USA

‣     Ideal, USA

‣     Immure, United Kingdom

‣     Juego del Rol, Puerto Rico

‣     Juliet, France

‣     Kaddish!, France

‣     Kitchen, France

‣     Kryo, Germany

‣     L'Encenedor Quàntic, Spain

‣     La boca del miedo, Puerto Rico

‣     La Colombiana, Spain

‣     Lunas Rojas, Puerto Rico

‣     Macharran, Puerto Rico

‣     Madre de Dios, Canada

‣     Mayday, France

‣     Mr.Dentonn, Spain


Short Films • Cortometrajes

in alphabetical order • En órden alfabético

2016 OFFICIAL SELECTION  •  SELECCION OFICIAL 2016

1st Place

Horror Sreenwriting Contest

"El Invitado"

by: Joseph Santaella Vidal

2nd Place

Horror Sreenwriting Contest

"H2O"

by: Alexandra Vega

3rd Place

Horror Sreenwriting Contest

"Minimalismo"

by: Joserro Emmanuelli

Best International Director

Isaac Ezban

"El Incidente"

Best International Feature Film

"III"

Dir: Pavel Khvaleev

Best International Short Film

"The Pond"

Prod: Mark Wouters & Pieter Smetr

Local Short Audience Award

"No te Duermas Cabrón"

Dir: Yoanna Sánchez

Best Local Short

"Inergía: Sentience Into The Void"

Dir:  Juan G. Álvarez

& Gilberto D. Vázquez

Best Local Actor

Robert García Cooper

"Inergía: Sentience Into The Void"

Best Local Actress

Laura Alemán

"El Gran Elefante"

Best Local Cinematography

Yamil Miranda

"Desde la Tina"

Best Local Director

Gilberto D. Vázquez

"Inergía: Sentience Into The Void"

Best Local Editing

Angel G. Nieves & Angel R. Nieves

"Distortion"

Best Local Screenplay

C.J. Lozada

"El Gran Elefante"

Best Local Sound

Velmary Trinidad

"Mal Día"

Best Local Special Effects

César R. Castillo

"No te Duermas Cabrón"

Feature Films • Largometrajes

in alphabetical order • En órden alfabético


21 Days

Another World

Atroz

Attack on Titan Part 1

Attack on Titan Part 2

Aztec Blood

Bite

Bunny, The Killer Thing

n Muerto

Don't Speak

El Incidente

bulas Negras

Head

House of Shadows

III

Julia

Killer Rack

La Leyenda de La Llorona

La Leyenda de las Momias de Guanajuato

Landmine Goes Click

Luna de miel

rbaro

Reveries of a Solitary Walker

lico

Slit Mouth Woman in L.A.

The Divine Tragedies

Tuyul: Part 1

Valley of the Sasquatch


On-Line Selection • Selección On-Line

in alphabetical order • En órden alfabético


Box Therapy

Broken

For Dinner

Harvest

M is for Mess

Parallel

Savant: Kali 47

Tethered

The Chosen

The Last Door

The Working Dead

Thresher

+Math, Puerto Rico

<3, Puerto Rico

333, Puerto Rico

666 sq ft, United States

A Stranger Kind, United Kingdom

A través del Cristal, Puerto Rico

Alcachofas Piraña Del Abismo Prehistórico, Spain

Alekto, Suiza

Avant, France

Bad Guy #2, United States

Behind the mirror, Italy

Between, United States

Blattaria, France

Cena Para Dos, Puerto Rico

Chateau Sauvignon: Terroir, United States

Chomp, United States

Clarke's Third Law, Spain

Desde la Tina, Puerto Rico

Devil Makes Work, United Kingdom

Distortion, Puerto Rico

Don´t Trust Them, Mexico

El Bosque Negro, Spain

El Deseo, Puerto Rico

El Gran Elefante, Puerto Rico

Elisa Ilusa, Mexico

Hyena´s Blood, Spain

I am Candy, Mexico

In Chains / Enchaînés, France

Inegía: Sentience Into The Void, Puerto Rico

Invaders, United States

IRIS, United States

Knock, United States

La Nouvelle Vague sí que molaba, España

La Parca, Puerto Rico

La Puerta, Puerto Rico

Letting, United States

Lifeline, United States

Little Old Cat Lady from Rancho Cucamonga, USA

Locksmiths, United States

Maintenance Required, United States

Mal Dia, Puerto Rico

Massacre, United States


Short Films • Cortometrajes

in alphabetical order • En órden alfabético

2015 OFFICIAL SELECTION  •  SELECCION OFICIAL 2015

Mia, Puerto Rico

Mirrored, United States

Mrs. K     Korea

Night of the Slasher, United States

No te Duermas, Cabrón, Puerto Rico

Noche D' Terror, Puerto Rico

Risitos Negros, Puerto Rico

Shi, Japan

Surgery, United Kingdom

T.Q.M, Puerto Rico

Tanatopraxia, Spain

The Art of Gesture (L'art du geste), France

The Barber's Cut, United Kingdom

The Blood Of Love, United States

The Package, United Kingdom

The Peripheral, United States

The Pond, Belgium

The Prey, United Kingdom

The Smiling Man, United States

The Stomach     United Kingdom

Tickle, United States

Trajectoires, France

Une Bonne affaire (A Good Deal), France

Vicious, United Kingdom

Willa, Germany

Y ya no te gustas,  Puerto Rico

‣     Mum, Switzerland

‣     Muñeca, Puerto Rico

‣     Náufrago, Puerto Rico

‣     Never Tear Us Apart, Canada

‣     One more cup of coffee, Russia

‣     Progeny, USA

‣     Pyotr495, Canada

‣     Quenottes (Pearlies), Luxembourg

‣     Satisfaction, Canada

‣     Sputnik, Spain

‣     Still, United Kingdom

‣     SuperJuan, the Origin, Spain

‣     Switch, Canada

‣     Terror Pizza, Puerto Rico

‣     The Cleansing Hour, USA

‣     The Darkness Keeper, Spain

‣     The Dream Catcher, USA

‣     The Rat's Dilemma, Israel

‣     The Salt of The Earth, France

‣     The Stylist, USA

‣     The Thing Inside, Puerto Rico

‣     They Will All Die in Space, Spain

‣     Toc-Toc, Puerto Rico

‣     Too Beautiful, USA

‣     Trashed, USA

‣     Unsoundness, Puerto Rico

‣     Wikén, Puerto Rico

‣     When Susurrus Stirs, United States

‣     Yo no he sido, Spain

2016 WINNERS   PREMIADOS 2016

2015 WINNERS   PREMIADOS 2015

Feature Films • Largometrajes

in alphabetical order • En órden alfabético


A Batman's Tale, Dir Elvis Delegano, Brazil

Berkshire County, Dir Audrey Cummings, Canada

Biodegradable, Dir Juan Basanta, República Dominicana

Chrysalis, Dir John Klein, USA

Dorchester's Revenge, Dir Tommy Faircloth, USA

Fever Dreams, Dir Rob Underhill, USA

Gritos del Bosque, Dir Jorge Olguin, Chile

Live-In Fear, Dir Brandon Scullion, USA

LUDO, Dir. Khourban Cassam Chenaï, Belgium

Necrofobia, Dir Daniel de la Vega, Argentina

Patient 27, Dir Alejandro G. Alegre, Mexico

Perfidia, Dir Lucio A. Rojas, Chile

Phobia, Dir Rory Abel, USA

Sacrament, Dir Shawn Ewert, USA

Seuls a bord, Dir Jean-Francois Guay, Belgium

The Redwood Massacre, Dir David Ryan Keith, Scotland (UK)



On-Line Selection • Selección On-Line

in alphabetical order • En órden alfabético


El Hijo del Dragón

El ladrón de caras

Euthanized

Forever Young

I Wouldn't Wish the Eighties on Anyone!

La Carte

La Granja

La Sed Animal

Laughing Out Loud

Mariachi Loco

Mocking Death - The tutorial

Red

Run

She's Having a Baby!

Similo

Sorry

Srobotz

Star Wars: The Holo Xperience

Studies on Hysteria

Tale of Rebellious Stone

The Drowned Man

The Neighbor

The Revenant

Zepo

Zombie Guillotines

Zombies4Kids

6 Shooter

After Death

Anti Cupido

Aquelarre Guisado

Bad Timing

Bell Tower Enigma

Bill

Boy

Creeper

Cuento para no Dormir

Deathchaser

Désaffection

Diabolo

El Hijo del Taxidermista

Entity

Entre Ange et Démon

Extrême Pinocchio

Falling Star

Family Boses-Fahn buys a House

Happy Memories

Hooded

Ignacio

IngenierÌa Social

Inmate 48

La Carne Cruda

La Chica de la Capa Roja

Lobreguez - Murkiness

Los Colores de Dora

Los Reyes del Barrio


Short Films • Cortometrajes

in alphabetical order • En órden alfabético

2014 OFFICIAL SELECTION  •  SELECCION OFICIAL 2014

M is for Mastectomy

Magia

Mecs Meufs

Missing

Mito

Mona

Monstro!

Naïve

Paramorfosis

Píkabu

Pity

Prohibido Arrojar Cadáveres a la Basura

Récord

RockZtar

Room

Saudade

Silence

Sin Verte

Sinnside

Subterráneo

The Red Skirt

The Washing Machine

Through Your Lips

Timothy

Tuck me in

Ultimo Pasajero

Unknown

Vibraciones

Zero

2014 WINNERS   PREMIADOS 2014

Best Opera Prima

Juan Basanta

"Biodegradable"

Best International Feature Film

"Sacrament"

Dir: Shawn Ewert

Best International Short Film

"Subterraneo"

Dir: Miguel A. Carmona

Short Audience Award

"Deathchaser"

Dir: Carlos Martínez y Luis Morales

Best Local Short

"Los Reyes del Barrio"

Dir: Angel Janer

Honorable Mention

"Sin Verte"

Dir: Federico Fernández

Feature Films • Largometrajes

in alphabetical order • En órden alfabético


2/11 Dia de los Muertos, Dir. Ezio Massa, Argentina

Alucardos: Retrato de un vampiro, Dir. Ulises Guzmán, Mexico

Blood Soaked, Dir. Peter Grendle, USA

Cannon Fodder, Dir. Eitan Gafny, Israel

Chastity Bites, Dir. John V. Knowles, USA

Chimeres, Dir. Olivier Beguin, Switzerland

Club Dead, Dir. Paul Rocha, USA

Dark Amazon, Dir. Darcyana Moreno Izel, Brazil

Errors of the Human Body, Dir. Eron Sheean, USA

Halley, Dir. Sebastian Hofmann, Mexico

Human Race, Dir. Paul Hough, USA

Isabel, Dir. Lukas Melnik & Marcel Skrkon, Czech Republic

La Memoria del muerto, Dir. Valentin Javier Diment, Argentina

Mar Negro, Dir. Rodrigo Aragão, Brazil

Masks, Dir. Andreas Marschall, Germany

May I Kill You?, Dir. Stuart Urban, United Kingdom

On Air, Dir. Marco Riedl & Carsten Vauth, Germany

Penumbra, Dir. Adrian Garcia Bogliano, Argentina

Reacciones Adversas, Dir. David Michan, México

Resolution, Dir. Justin Benson & Aaron Moorhead, USA

Shiver, Dir. Julian Richards, USA

Sonno Profondo, Dir. Luciano Onetti, Argentina

The Battery, Dir. Jeremy Gardner, USA

The Birds, Dir. Alfred Hitchcock, USA

The Pyramid, Dir. Alex Visani Luca Alessandro Roberto Albanesi Simone Chiesa Antonio Zannone, Italy

The spirit of the night, Dir. Nicolas Lenclen, France

Visceral, Entre las Cuerdas de la Locura, Dir. Felipe Eluti, Chile

Volver a morir, Dir. Miguel Urrutia, Colombia

10-50 - Puerto Rico

Acechada - Puerto Rico

Agón - Cuba, Puerto Rico, Panamá

Al otro lado - Spain

Alexis - Spain

Apague la luz antes de entrar - Brasil

As Orbitas - Brasil

Blackout - Argentina

Buscame - Puerto Rico

Candyhearts - Spain

Cargols! (Caracoles!) - Spain

Castidermia - Spain

Caterwaul - USA

Cold Turkey - Iceland

Curiosity Kills - Estonia

Dactilar - Puerto Rico

De Noche y de Pronto - Spain

Deceptio - Puerto Rico

División Azul - Spain

Dystopia St. - United Kingdom

El Jardín - Puerto Rico

El Juego - Puerto Rico

El Resurrector - Puerto Rico

Eugenia - Israel

Eutanas S.A. - Spain

Exit - Spain

Extracorpus - Uruguay

Fisura - Puerto Rico

Fitting In - Puerto Rico

Hambre - Spain

Happy B-Day - Germany

Have you ever had your hair cut with hair clipper? - Brazil

Hibernation - Spain

Hotel - Spain

Killrats - Spain


Short Films • Cortometrajes

in alphabetical order • En órden alfabético

2013 OFFICIAL SELECTION  •  SELECCION OFICIAL 2013

La Cruz - Spain

Lía - Ecuador

Melon Head - USA

Mémoires Vives (Memorium) - France

Miedo a las Alturas - Puerto Rico

Napoleón - Spain

Next Exit - United Kingdom

No mires ahÌ - Spain

Obedecer - Spain

Ocho - Spain

One Careful Owner - United Kingdom

Pequeños Electrodomésticos - Spain

Piensa, Piensa - Puerto Rico

Presence Required - Spain

Ratas - Spain

Refugio 115 - Spain

Reggaeton Zombie - Puerto Rico

Regreso - Puerto Rico

¿Se puede ser más romantico? - Spain

Silent Agony - Spain

Sleepworking - United Kingdom

Survivors' Chronicles - France

The Breeder - Island of Malta

The Girl - Ireland

The Guest - Canada

The twin girls of Sunset Street - Spain

The Visitor - Puerto Rico

Tin & Tina - Spain

Titre Indéterminé (Untitled) - Belgium

Tokyo Halloween Night - Japan

Tríptico - Puerto Rico

Under Rain - Puerto Rico

Vienna waits for you - Vienna, Austria

Y la muerte lo seguía - Spain

Zombirama - Argentina

Best International Short Film

"Happy B-day"

Dir: Holger B. Frick

Honorable Mention

"Deceptio"

Dir: Salvy Ortiz

2013 WINNERS   PREMIADOS 2013

El Bizarro Art Piece Winner

Ámbar Ruiz

"Crying Wolf"

Best International Feature Film

"Halley"

Dir: Sebastian Hofmann

Short Audience Award

"Under the Rain"

Dir: David Aponte

Best Fashionably Spooky

Dress Design

Jean Zuñiga

2012 EDITION EDICIÓN 2012

The Puerto Rico Horror Film Fest

was a Biennial Event until 2013.

El Puerto Rico Horror Film Fest fué

un evento bienal hasta el 2013.

Feature Films • Largometrajes

in alphabetical order • En órden alfabético


Another Earth, Dir. Mike Cahill, USA

Baby Shower, Dir. Pablo Illanes, Chile

Barricada, Dir. Vance McLean Ball & Joe Vargas, Puerto Rico

Beyond the Grave, Dir. Davi de Oliveira Pinheiro, Brazil

Chop, Dir. Trent Haaga, USA

Die Farbe (The Color Out of Space), Dir. Huan Vu, Germany

Donde Duerme el Horror, Dir. Adrián & Ramiro García Bogliano, Costa Rica

Down The Road, Dir. Jason Christopher, USA

El Aquelarre, Dir. Alfredo E. Rivas, Puerto Rico

Entrei em Pânico Parte 2, Dir. Felipe M. Guerra, Brazil

Krokodyle, Dir. Stefano Bessoni, Italy

La Casa Muda, Dir. Gustavo Hernández, Uruguay

La Plegaria del Vidente, Dir. Gonzalo Calzada, Argentina

Little Deaths, Dir. Sean Hogan, Andrew Parkinson & Simon Rumley, UK

Malditos Sean, Dir. Fabian Forte  & Demian Rugna, Argentina

Martha Marcy May Marlene, Dir. Sean Durkin, USA

Patient 17, Dir. Tuyet Le     United Kingdom

Seance, Dir. Alex Wright, Canada

Some guys who kill people, Dir. Jack Perez, USA

Song of the Shattered, Dir. Wolfgang Meyer, USA

Sudor Frío, Dir. Adrián García Bogliano, Argentina

The Living and the Dead, Dir. Simon Rumley, United Kingdom

The Summer of Massacre, Dir. Joe Castro, USA

True Nature, Dir. Patrick Steele, USA

Ubaldo Terzani Horror Show, Dir. Gabriele Albanesi, Italy

Unknowns (Special Engagement), Dir. Andres Ramirez, Puerto Rico

Against the Wall - USA

Alistair - Australia

An Eve. w/ Comatose Mother - USA

Andre     USA

Ayúdame - Puerto Rico

Beneath - USA

Betania - Italy

Big Tits Massacre - New Zealand

Birdboy - Spain

Caperuza - Puerto Rico

CathARTic - USA

Cry 2 - Hong Kong

CTIN !  - France

Decapoda Shock - Spain

Deriva - Spain

Desajonado - Puerto Rico

Deus Irae - Argentina

Doncella Dormida - Spain

Dream of Vermilion - Puerto Rico

El creyente - Argentina

El Oculto - Spain

El Quinto Círculo - Argentina

Ella - United Kingdom

Employé du mois - Switzerland

Enter the Dark - USA

Envy The Dead - United Arab Emirates

Estranha - Brazil

Fábrica de Muñecas - Spain

Función Macabra - Peru

Havana - Puerto Rico

Help Me! - Spain

HOME - Italy


Short Films • Cortometrajes

in alphabetical order • En órden alfabético

2011 OFFICIAL SELECTION  •  SELECCION OFICIAL 2011

Il marito perfetto - Italy

Infame - Puerto Rico

Jessika - Puerto Rico

Juan con Miedo - Spain

La niña y el bicho - Argentina

La Tragedia del Hombre Hueco - Spain

La Villa Seca - Argentina

La vuelta del Malón - Argentina

Lost Divinity - Puerto Rico

Manual Práctico del Amigo Imaginario - Spain

Miss Mishima - Portugal

Nomen de Divus - Puerto Rico

Onírico - Puerto Rico

Red - Canada

Sigue tu camino  - Puerto Rico

Silent Echoes - Puerto Rico

Sin World - Hong Kong

Survivalismo - Portugal

Tonrar Yuralria - Brazil

Tous les hommes s'appellent Robert - France

Tricortrí - Puerto Rico

Umiko - Argentina

Visitante Nocturno - Argentina

Wilt - Germany

Wilted - USA

Working Day - Argentina

Y Volveré... - Mexico

Zorgasm - Croatia

Best International Short Film

"Wilt"

Dir: Daniel Vogelmann

Best Local Shortfilm

"Jessica"

Dir: Skip Font

2011 WINNERS   PREMIADOS 2011

Best Fashionably Spooky

Dress Design


Best International Feature Film

"Krokodyle"

Dir: Stefano Bessoni

Best Local Feature Film

"Barricada"

Dir: Vance McLean Ball & Joe Vargas

Best Fashionably Spooky

Overall Concept


2010 EDITION EDICIÓN 2010

The Puerto Rico Horror Film Fest

was a Biennial Event until 2013.

El Puerto Rico Horror Film Fest fué

un evento bienal hasta el 2013.

Feature Films • Largometrajes

in alphabetical order • En órden alfabético


Ángel negro, Dir. Jorge Olguín, Chile

Belcebú, Dir. Sergio Blasco, Spain

Breaking Nikki, Dir. Hernan Findling, Argentina

Cabeza de pescado, Dir. July Massaccesi, Argentina

Celo, Dir. Fabián Forte, Argentina

Dirty Love, Dir. Patricio Valladares, Chile

Dr. Infierno, Dir. Paco Limón, Spain

El bosque, Dir. Eugenio Lasserre & Pablo Siciliano, Argentina

El propietario, Dir. Valentín Javier Diment & Luis Ziembrowski, Argentina

Filmatrón, Dir. Pablo Parés, Argentina

La pata del mono, Dir. Max Valverde, Costa Rica

Lo siniestro, Dir. Sergio Mazurek, Argentina

Los chicos desaparecen, Dir. Marcos Rodríguez, Argentina

Mil máscaras: Resurrection, Dir. Jeff Burr, USA

Morgue Story - Blood, Blowfish and Comics, Dir. Paulo Biscaia Filho, Brazil

Muñeco viviente V, Dir. Maximiliano Contenti, Uruguay

No moriré sola, Dir. Adrián García Bogliano, Argentina

Nocturnos, Dir. Ariel Medina & Maxi Ricciardi & Leandro Vitullo, Argentina

Oscuro/Iluminado, Dir. Miguel Ángel Vidaurre Ferrada, Chile

Ravenous, Dir. Antonia Bird, Czech Republic

Sangre eterna, Dir. Jorge Olguín, Chile

Shadowland, Dir. Wyatt Weed, USA

Sleep Dealer, Dir. Alex Rivera, Mexico / USA

Solos, Dir. Jorge Olguín, Chile

Tears of Kali     Andreas, Dir. Marschall, Germany

The Last Gateway, Dir. Demián Rugna, Argentina

¿Tiene usted una pluma?, Mexico

A través del ocaso, Spain

Aisthesis, Argentina

Alta frecuencia, Argentina

Amanda, Argentina

Anular, Chile

Aquellos ojos brujos, Argentina

Attack of the Disco Zombies, Uruguay

Blood Bath, Argentina

Bon appétit, Puerto Rico

Cabuleros, Argentina

Casting Call of Cthulhu, Canada

Censura, Argentina

Claustro fobia, Spain

Cold Feet, Puerto Rico

Death Walks These Woods, Puerto Rico

Dedicado a nadie, Argentina

Die Schneider Krankheit, Spain

División Bahia, Argentina

Dulce carito, Argentina

E.L.A. Love at First Byte, Argentina

Encarnada, Puerto Rico

Hellequin, Italy

Hush, USA

KM 2321, el camino de los muertos, Argentina

La miel es más dulce que la sangre, Argentina

La sagrada familia, Puerto Rico

Legend of the Seven Bloody Torturers, Canada

Litio, Mexico

Los unos y los otros, Puerto Rico

Malditos sean, episodio 1, Argentina

Michifus, Argentina

Mira quién ríe ahora, Chile


Short Films • Cortometrajes

in alphabetical order • En órden alfabético

2009 OFFICIAL SELECTION  •  SELECCION OFICIAL 2009

Molina’s Culpa, Cuba

Molina’s El hombre que hablaba con Marte, Cuba

Molina’s Fantasy, Cuba

Molina’s Solarix, Cuba

Molina’s Test, Cuba

Natural Boricua Killer, Puerto Rico

Night of the Living Dead... Mexicans, Canada

Orce, Italy

Oval, Spain

Parasomnia, Puerto Rico

Piscis, Argentina

Remote, Canada

Restauración temprana, USA

Strogonoff, Chile

Sweet Blood, Spain

The Alchemist’s Book, Germany

The Fairy Princess, USA

The Soul Detective, Brasil

The Wailing Lady, Puerto Rico

Tren fantasma, Uruguay

Una noche más, Argentina

V al paraíso, Chile

Vadata, Germany

Valdemar, Chile

Winged Rats, Puerto Rico

Wish, USA

Zimmer, Italy

Zombies and Cigarettes, Spain

Best International Short Film

"Remote"

Dir: Mark Roussel

Best Local Shortfilm

"Los Unos y los Otros"

Dir: Juanchi González

2009 WINNERS   PREMIADOS 2009

Best International Feature Film

"The Last Gateway"

Dir: Demián Rugna

2008 EDITION EDICIÓN 2008

The Puerto Rico Horror Film Fest

was a Biennial Event until 2013.

El Puerto Rico Horror Film Fest fué

un evento bienal hasta el 2013.

Feature Films • Largometrajes

in alphabetical order • En órden alfabético


36 pasos, Dir. Andrés García Bogliano, Argentina

Baño de sangre, Dir. Paula Pollachi, Argentina

Cannibal, Dir. Marian Dora, Alemania

Carved, Dir. Shiraishi Koji, Japón

Cinderella, Dir. Man-dae Bong, Corea del Sur

Day Watch - Dnevnoy Dozor, Dir. Timur Bekmambetov, Rusia

Death Knows Your Name, Dir. Daniel De La Vega, Argentina

El ataúd del vampiro, Dir. Fernando Méndez, México

El culto de las asesinas, Dir. Silvio Benítez, Argentina

El Vampiro, Dir. Fernando Méndez, México

Enigma, Dir. Robert Cornelio, República Dominicana

Escalofrío - Satan’s Blood, Dir. arlos Puerto, España

Habitaciones para turistas, Dir. Adrián García Bogliano, Argentina

Hell’s Ground aka: Zibahkhana, Dir. Omar Ali Khan, Pakistán

Inzomnia, Dir. Paula Pollacchi, Argentina

Jennifer’s Shadow, Dir. Daniel De La Vega & Pablo Parés, Argentina

Joshua, Dir. George Ratliff, USA

Km. 31, Dir. Rigoberto Castañeda, México – España

La hora fría, Dir. Elio Quiroga, España

Let’s Scare Jessica to Death, Dir. John D. Hancock, USA

Mala carne, Dir. Fabián Forte, Argentina

Nang Nak, Dir. Nonzee Nimibu, Tailandia

Night Watch - Nochnoy dozor, Dir. Timur Bekmambetov, Rusia

Red Shoes, Dir. Yong-gyun Kim, Corea del Sur

Shutter, Dir. Banjong Pisanthanakun & Parkpoon Wongpoom, Tailandia

Taxidermia, Dir. György Pálfi, Hungría

The Kingdom, Dir. Morten Arnfred & Lars von Trier, Dinamarca

TL-1 Mi reino por un platillo volador, Dir. Tetsuo Lumiere, Argentina

Ultra-Toxic, Dir. Jimmy Crispin, Argentina

Uzumaki - Spiral, Dir. Higuchinsky, Japón

Visitor Q, Dir. Takashi Miike, Japón

¿Qué pasó con Pablo? - Argentina

A Mummy Story - Brasil – USA

Arcano - Uruguay

Arraigado - Uruguay

Asterión - Argentina

Búscate un carrito - Puerto Rico

Casa - España

Cuarto oscuro - Puerto Rico

DCLXVI - Brasil – USA

Dulcita y el hada - Argentina

El cojonudo - Uruguay

El dragón de Comodo - Colombia

El espectro del bosque - Argentina

El pegajoso ataque de la supermosca humanoide - Uruguay

El secreto de la sangre - Argentina

Equilátero - Argentina,

Griscelda - Argentina

Halves - Italia

Hobby Metal - Uruguay

Home Delivery - España

La historia que el hada madrina olvidó contar - Puerto Rico

La liga de los imperfectos - Argentina

La última cena - Uruguay

Les escaliers frutiers - Uruguay

Los visitantes - Argentina

Machos Marinos - Uruguay

Megazorg Z - Uruguay

Oblivion - Argentina

Otakus - Uruguay

Paranoia - Puerto Rico

Perdida - Argentina

Plastiquito - Argentina

Red Rat - Uruguay

Sacrifice - USA

Sueño profundo - Argentina

The Boy in a Box - Brasil – USA

Tinta Roja - Argentina

Unheimlich - Argentina

Víctor y la máquina - España


Short Films • Cortometrajes

in alphabetical order • En órden alfabético

2007 OFFICIAL SELECTION  •  SELECCION OFICIAL 2007

2007 WINNERS   PREMIADOS 2007

Audience Award

"Cannibal"

Dir: Marian Dora

2006 EDITION EDICIÓN 2006

Feature Films • Largometrajes

in alphabetical order • En órden alfabético


Audition, Dir. Takashi Miike, Japan

Cure, Dir. Kiyoshi Kurosawa, Japan

Ichi the Killer, Dir. Takashi Miike, Japan

Nang Nak, Dir. Nonzee Nimibutr, Thailand

The Ring (Ringu), Dir. Hideo Nakata, Japan

Devils Experiment - Japan

Flower of Flesh and Blood - Japan

He Never Dies - Japan

Mermaid in a Manhole - Japan

Short Films • Cortometrajes

in alphabetical order • En órden alfabético

The Puerto Rico Horror Film Fest

began movie competitions

since 2009.

El Puerto Rico Horror Film Fest

comenzó a ser un Festival con

premiaciones desde el 2009.

ABAJO LISTADO DE PARTICIPANTES Y GANADORES DE TODAS LAS EDICIONES PASADAS.